آیا زمان تعویض باتری لپ تاپ رسیده است؟

یکشنبه 28 اردیبهشت 1399 242 بازدید کننده گروه آموزشی


آیا زمان تعویض باتری رسیده است؟ 

باتری لپ تاپ شما مهم نیست که تا چه اندازه از طرف شما تحت  مراقبت باشد!! این امر تنها به استفاده از عمر مفید باتری شما کمک می کند. در هر صورت زمانی می رسد که شما ملزم به تعویض آن می گردید. به مرور زمان در حین کار کردن با لپ تاپ متوجه می گردید که باتری نسبت به قبل عملکرد خوبی ندارد و ساعات بازدهی آن بسیار کمتر شده است و مجبور هستید دائماً از شارژر لپ تاپ استفاده نمایید. گاهی در هنگام کار به طور ناگهانی متوجه خرابی باتری می شوید و برای شما موجبات دردسر را فراهم می کند. در این مقاله راهکارهایی جهت آگاهی شما کاربران عزیز از زمان اتمام عمر باتری ارائه می دهیم.> با این راهکارها شما میتوانید پیش از وقوع شرایط بحرانی نسبت به تعویض آن اقدام کنید.
اما شاید بارها از خود پرسیده باشید از کجا  می توانم با خیال راحت خرید کنم! در صورت نیاز به تعویض یا تعمیر باتری می توانید به تعمیر لپ تاپ در شیراز  مراجعه  نموده و یک خرید اینترنتی باتری با اطمینان خاطر داشته باشید.wink
 
راههای تشخیص خرابی باتری لپ تاپ

 

 

راهکارهایی جهت آگاهی از خرابی باتری

1): هشدار

هشدارهای ویندوز یکی از بهترین راههای تشخیص اتمام ظرفیت  و عمر باتری است. این هشدار با یک علامت ضربدر قرمز بر روی آیکون باتری موجود در نوار ابزار نمایش داده می شود. ویندوز با کلیک کردن شما  بر روی این ضربدر، تعویض باتری لپ تاپ را به اطلاع شما می رساند.

2): کاهش بازدهی باتری

یکی از مهمترین نشانه های  خرابی باتری لپ تاپ کاهش چشمگیر بازدهی آن می باشد. زمانی باتری را شارژ کامل می نمایید، اما متوجه می شوید در زمان بسیار کوتاهی شارژ تمام شده و ناچار به اتصال مجدد آن به برق هستید. به وضوح متوجه عملکرد ضعیف باتری می گردید.

3): داغ شدن مداوم لپ تاپ 

گاهی در کوتاهترین زمان استفاده از لپ تاپ شروع به داغ شدن می کند تا جایی که با توجه به مدت زمان استفاده، باتری و قطعات داخلی به گونه ای داغ می گردد که منجر به سوختن و اتفاقات ناگوار دیگر برای لپ تاپ شما می شود.

4):خاموش شدن ناگهانی

در برخی مواقع، حین کار به صورت ناگهانی لپ تاپ شما خاموش می شود. در صورت تکرار این اتفاق، می توان دلیل آن را خرابی و عدم توانایی باتری در اجرای برنامه های شما دانست و شما مجبور به خرید باتری می شوید.

 

بررسی میزان سلامت باتری لپ تاپ در ویندوز

  • در ویندوز
ابتدا بخش خط فرمان Command Prompt را باز کنید (از طریق جستجو در منوی استارت یا فشار دادن کلید Win + R و وارد کردن دستور CMD). وقتی این برنامه اجرا شد، دستور powercfg/energy را تایپ کنید. پردازش این فرمان اندکی طول می کشد. هنگامی که فرمان به طور کامل اجرا شد نتیجه اجرا  آدرس یک فایل html می باشد که با مراجعه و باز کردن فایل اطلاعات مربوط به باتری را در قسمت (Battery Information)  مشاهده می نمایید. این اطلاعات شامل مقدار ظرفیت طراحی (Design Capacity) و مقدار شارژ کامل (Full Charge) می باشد.
 
 
 

 

  • در ویندوز 8 یا 10
در ویندوز 8 یا 10 همانند ویندوز7  عمل میکنیم با این تفاوت که فرمان  powercfg/batteryreport را اجرا می کنیم.
در بخش ارزیابی عمر باتری (Battery life estimates) مقادیر شارژ کامل را با ظرفیت طراحی شده مقایسه نمایید.
 
 
 
نکته: در این اطلاعات full charge  ظرفیت باتری در زمان شارژ کامل می باشد و design charge  ظرفیت ایده آل باتری می باشد که توسط شرکت سازنده در زمان تولید تعیین گردیده است.  هر چقدر تفاوت این دو عدد بیشتر باشد نشاندهنده استهلاک بیشتر باطری می باشد.
 
اگه می خوای طرز شارژ کردن صحیح باتری رو بدونی
این مطلب رو بخون
 
 

راهکارهایی ساده که عمر باتری لپ‌تاپ شما را افزایش می‌دهد

 

1): جلوگیری از خالی شدن کامل باتری

زمانی که باتری را شارژ می کنید به هیچ وجه آن را بدون استفاده رها نکنید. برای جلوگیری از ضعیف شدن باطری حداقل هر دو یا سه هفته ای یکبار از باتری استفاده شود.
نکته مهم اینکه از خالی شدن کامل باتری بپرهیزید؛ امروزه طراحی لپ تاپ ها به گونه ای است که قبل از  خالی شدن کامل باتری، خاموش شوند. در سیستم‌عامل ویندوز 7، 8 و 10، ابزاری جهت تنظیمات انرژی وجود دارد.  برای این تنظیمات در منوی control panel،  به قسمت power option  مراجعه کنید. برای اعمال تنظیمات پیشرفته در هر دو حالت (balanced , power saver)، بر روی لینک Change plan settings کلیک کنید و Change advanced power settings را انتخاب کنید.
نکته:  حالت تنظیمات پیش فرض Power saver، خود حالت مناسبی می باشد.
 
 
 
<>
 

2):  میزان روشنایی نمایشگر لپ‌تاپ خود را کاهش دهید.

یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای افزایش میزان شارژدهی باتری، کاهش دادن روشنایی صفحه نمایش می باشد.
 

3): به‌جای استفاده از حالت Sleep، ازHibernate استفاده کنید.

زمانی ‌که لپ‌تاپ خود را در حالت Sleep قرار می‌دهید، در این حالت وضعیت سیستم در حافظه رم بارگذاری شده باقی می ماند تا در صورت نیاز شما، به سرعت سیستم عامل را برای شما آماده نماید. مطمعناً مقداری شارژ جهت انجام این پروسه مصرف می شود. در حالت Hibernate، وضعیت سیستم‌عامل برروی هارد درایو ذخیره شده و سپس لپ‌تاپ خاموش می‌شود. در این حالت هیچگونه شارژی مصرف نمی گردد.
بنابراین، اگر برای چندین ساعت قصد استفاده از لپ تاپ ندارید ، آن را برروی حالت  Hibernate قرار دهید.
 

4):  امکانات غیرضروری را غیرفعال نمایید.

امروزه در تمامی لپ‌تاپ‌ها، امکاناتی نظیر بلوتوث و وای‌فای وجود دارد؛ فعال بودن این امکانات موجب کاهش شارژ باتری می گردد. پس بهتر است هنگامی‌که از بلوتوث و وای‌فای و... استفاده نمی‌کنید، آن‌ها را غیرفعال نمایید.


5): دلایل نرم افزاری

برای افزایش میزان شارژدهی باتری، باید به چند نکته ساده توجه نمایید:
• از Screen Saver استفاده نکنید. شارژ باتری لپ‌تاپ شما را ‌کاهش می‌دهد. بنابراین تنظیمات سیستم‌عامل لپ‌تاپ خود را به‌گونه‌ای تغییر دهید که پس از مدتی، در صورت عدم استفاده از لپ تاپ، صفحه نمایش خاموش گردد.
• برنامه‌های کمتری را در پس‌زمینه اجرا نمایید. توجه داشته باشید اجرا کردن چندین برنامه به‌صورت همزمان، شارژ باتری لپ‌تاپ شما را در زمان کوتاهتری به ‌اتمام خواهد رساند. شما باید بر روی برنامه‌هایی که در پس‌زمینه سیستم‌عامل لپ‌تاپ اجرا می‌شوند، نظارت کامل داشته باشید. برای این‌کار در ویندوز، در قسمت  TaskManager (Ctrl و Alt و Delete) میتوانید وضعیت استفاده برنامه ها از سخت افزار (Ram – Cpu – Hard Disk – Network) سیستم را بررسی نمایید.
 

 6): برروی لپ‌تاپ خود، از یک درایو SSD استفاده کنید.

اگر لپ‌تاپ شما هنوز از هارددیسک‌های مکانیکی استفاده می‌کند، پیشنهاد می‌دهیم که یک SSD را برای آن مدنظر داشته باشید. استفاده از SSD به شدت مصرف شارژ باتری را کاهش می دهد.
 

7):  هارددیسک خود را Defragment نمایید.

همانطور که میدانید اطلاعاتی که ما روی هارد ذخیره می کنیم به صورت متوالی فضای هارد را اشغال نمی کنند، علاوه بر این با پاک کردن اطلاعات از فضای هارد باعث ایجاد شکاف هایی بین نواحی اشغال شده می شود که همین امر با گذشت زمان نه تنها موجب کند شدن سیستم می شود بلکه موجب کاهش شارژ باتری گردد، زیرا مجبور است برای بازیابی و دریافت اطلاعات روی هارد، کارکرد بیشتری داشته باشد. شما می توانید اطلاعات ذخیره شده هارد را کنار هم بچینید بدون اینکه گپی (Gap) میان آنها باقی مانده باشد و این کار را با ابزار داخلی ویندوز که Defragment نامیده می شود می توانید انجام دهید.
برای دیفرگ کردن هارد خود در ویندوز ۱۰ ، ۸ و ۷ تقریبا مراحل یکسانی وجود دارد و این ابزار داخلی ویندوز در تمامی نسخه های این سیستم عامل یکسان است. برای شروع در کادر جستجوی منوی Start عبارت optimize یا Defrag را تایپ کنید و از نتایج نمایش داده شده ابزار Defragment and Optimize Drives را انتخاب نمایید.
درایو مورد نظر خود را انتخاب کنید و دکمه Analyze را کلیک کنید. توجه داشته باشید اگر هارد شما SSD باشد این گزینه خاکستری است و برای شما غیرقابل می باشد، زیرا ویندوز هر ماه بطور خودکار این عملیات را انجام می دهد.


8): مراقب حرارت لپ‌تاپ خود باشید.

داغ شدن لپ تاپ ها یکی از دغدغه ی اصلی اشخاصی است که در طول روز استفاده ی زیادی از آن دارند. گرما، تاثیر زیادی بر کاهش طول عمر لپ تاپ دارد و بیشترین استهلاک را برای قطعات داخلی به همراه دارد. مطمئن شوید که دریچه‌های هوای لپ‌تاپ‌تان، به خوبی کار کند . بالا بودن درجه حرارت داخل لپ‌تاپ، باعث خواهد شد تا سیستم‌ خنک‌کننده داخلی لپ‌تاپ برای سردکردن قطعات بیشتر، تلاش نماید و به همان میزان شارژ بیشتری مصرف می شود.
امروزه  راه حل هایی از جمله فن های خنک کننده، واتر کولرها، کول پدها، هیت سینک ها و … برای این مشکل تعبیه گشته است.
 
سایر مقالات


آیا زمان تعویض باتری لپ تاپ رسیده است؟قطعات لپ تاپ,گارانتی و پخش در لپ تاپ بهار5/17/2020آیا زمان تعویض باتری رسیده است؟ باتری لپ تاپ شما مهم نیست که تا چه اندازه از طرف شما تحت  ... آیا زمان تعویض باتری رسیده است؟ باتری لپ تاپ شما مهم نیست که تا چه اندازه از طرف شما تحت  مراقبت باشد!! این امر تنها به استفاده از عمر مفید باتری شما کمک می کند. در هر صورت زمانی می رسد که شما ملزم به تعویض آن می گردید. به مرور زمان در حین کار کردن با لپ تاپ متوجه می گردید که باتری نسبت به قبل عملکرد خوبی ندارد و ساعات بازدهی آن بسیار کمتر شده است و مجبور هستید دائماً از شارژر لپ تاپ استفاده نمایید. گاهی در هنگام کار به طور ناگهانی متوجه خرابی باتری می شوید و برای شما موجبات دردسر را فراهم می کند. در این مقاله راهکارهایی جهت آگاهی شما کاربران عزیز از زمان اتمام عمر باتری ارائه می دهیم.> با این راهکارها شما میتوانید پیش از وقوع شرایط بحرانی نسبت به تعویض آن اقدام کنید.اما شاید بارها از خود پرسیده باشید از کجا  می توانم با خیال راحت خرید کنم! در صورت نیاز به تعویض یا تعمیر باتری می توانید به تعمیر لپ تاپ در شیراز  مراجعه  نموده و یک خرید اینترنتی باتری با اطمینان خاطر داشته باشید.   راهکارهایی جهت آگاهی از خرابی باتری1): هشدار هشدارهای ویندوز یکی از بهترین راههای تشخیص اتمام ظرفیت  و عمر باتری است. این هشدار با یک علامت ضربدر قرمز بر روی آیکون باتری موجود در نوار ابزار نمایش داده می شود. ویندوز با کلیک کردن شما  بر روی این ضربدر، تعویض باتری لپ تاپ را به اطلاع شما می رساند.2): کاهش بازدهی باترییکی از مهمترین نشانه های  خرابی باتری لپ تاپ کاهش چشمگیر بازدهی آن می باشد. زمانی باتری را شارژ کامل می نمایید، اما متوجه می شوید در زمان بسیار کوتاهی شارژ تمام شده و ناچار به اتصال مجدد آن به برق هستید. به وضوح متوجه عملکرد ضعیف باتری می گردید.3): داغ شدن مداوم لپ تاپ گاهی در کوتاهترین زمان استفاده از لپ تاپ شروع به داغ شدن می کند تا جایی که با توجه به مدت زمان استفاده، باتری و قطعات داخلی به گونه ای داغ می گردد که منجر به سوختن و اتفاقات ناگوار دیگر برای لپ تاپ شما می شود.4):خاموش شدن ناگهانیدر برخی مواقع، حین کار به صورت ناگهانی لپ تاپ شما خاموش می شود. در صورت تکرار این اتفاق، می توان دلیل آن را خرابی و عدم توانایی باتری در اجرای برنامه های شما دانست و شما مجبور به خرید باتری می شوید. بررسی میزان سلامت باتری لپ تاپ در ویندوزدر ویندوز ابتدا بخش خط فرمان Command Prompt را باز کنید (از طریق جستجو در منوی استارت یا فشار دادن کلید Win + R و وارد کردن دستور CMD). وقتی این برنامه اجرا شد، دستور powercfg/energy را تایپ کنید. پردازش این فرمان اندکی طول می کشد. هنگامی که فرمان به طور کامل اجرا شد نتیجه اجرا  آدرس یک فایل html می باشد که با مراجعه و باز کردن فایل اطلاعات مربوط به باتری را در قسمت (Battery Information)  مشاهده می نمایید. این اطلاعات شامل مقدار ظرفیت طراحی (Design Capacity) و مقدار شارژ کامل (Full Charge) می باشد.    در ویندوز 8 یا 10 در ویندوز 8 یا 10 همانند ویندوز7  عمل میکنیم با این تفاوت که فرمان  powercfg/batteryreport را اجرا می کنیم.در بخش ارزیابی عمر باتری (Battery life estimates) مقادیر شارژ کامل را با ظرفیت طراحی شده مقایسه نمایید.   نکته: در این اطلاعات full charge  ظرفیت باتری در زمان شارژ کامل می باشد و design charge  ظرفیت ایده آل باتری می باشد که توسط شرکت سازنده در زمان تولید تعیین گردیده است.  هر چقدر تفاوت این دو عدد بیشتر باشد نشاندهنده استهلاک بیشتر باطری می باشد. اگه می خوای طرز شارژ کردن صحیح باتری رو بدونیاین مطلب رو بخونعمر باتری لپ تاپ من چقدر است؟  راهکارهایی ساده که عمر باتری لپ‌تاپ شما را افزایش می‌دهد 1): جلوگیری از خالی شدن کامل باتریزمانی که باتری را شارژ می کنید به هیچ وجه آن را بدون استفاده رها نکنید. برای جلوگیری از ضعیف شدن باطری حداقل هر دو یا سه هفته ای یکبار از باتری استفاده شود.نکته مهم اینکه از خالی شدن کامل باتری بپرهیزید؛ امروزه طراحی لپ تاپ ها به گونه ای است که قبل از  خالی شدن کامل باتری، خاموش شوند. در سیستم‌عامل ویندوز 7، 8 و 10، ابزاری جهت تنظیمات انرژی وجود دارد.  برای این تنظیمات در منوی control panel،  به قسمت power option  مراجعه کنید. برای اعمال تنظیمات پیشرفته در هر دو حالت (balanced , power saver)، بر روی لینک Change plan settings کلیک کنید و Change advanced power settings را انتخاب کنید.نکته:  حالت تنظیمات پیش فرض Power saver، خود حالت مناسبی می باشد.   <> 2):  میزان روشنایی نمایشگر لپ‌تاپ خود را کاهش دهید.یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای افزایش میزان شارژدهی باتری، کاهش دادن روشنایی صفحه نمایش می باشد. 3): به‌جای استفاده از حالت Sleep، ازHibernate استفاده کنید.زمانی ‌که لپ‌تاپ خود را در حالت Sleep قرار می‌دهید، در این حالت وضعیت سیستم در حافظه رم بارگذاری شده باقی می ماند تا در صورت نیاز شما، به سرعت سیستم عامل را برای شما آماده نماید. مطمعناً مقداری شارژ جهت انجام این پروسه مصرف می شود. در حالت Hibernate، وضعیت سیستم‌عامل برروی هارد درایو ذخیره شده و سپس لپ‌تاپ خاموش می‌شود. در این حالت هیچگونه شارژی مصرف نمی گردد. بنابراین، اگر برای چندین ساعت قصد استفاده از لپ تاپ ندارید ، آن را برروی حالت  Hibernate قرار دهید. 4):  امکانات غیرضروری را غیرفعال نمایید. امروزه در تمامی لپ‌تاپ‌ها، امکاناتی نظیر بلوتوث و وای‌فای وجود دارد؛ فعال بودن این امکانات موجب کاهش شارژ باتری می گردد. پس بهتر است هنگامی‌که از بلوتوث و وای‌فای و... استفاده نمی‌کنید، آن‌ها را غیرفعال نمایید.5): دلایل نرم افزاریبرای افزایش میزان شارژدهی باتری، باید به چند نکته ساده توجه نمایید: • از Screen Saver استفاده نکنید. شارژ باتری لپ‌تاپ شما را ‌کاهش می‌دهد. بنابراین تنظیمات سیستم‌عامل لپ‌تاپ خود را به‌گونه‌ای تغییر دهید که پس از مدتی، در صورت عدم استفاده از لپ تاپ، صفحه نمایش خاموش گردد.• برنامه‌های کمتری را در پس‌زمینه اجرا نمایید. توجه داشته باشید اجرا کردن چندین برنامه به‌صورت همزمان، شارژ باتری لپ‌تاپ شما را در زمان کوتاهتری به ‌اتمام خواهد رساند. شما باید بر روی برنامه‌هایی که در پس‌زمینه سیستم‌عامل لپ‌تاپ اجرا می‌شوند، نظارت کامل داشته باشید. برای این‌کار در ویندوز، در قسمت  TaskManager (Ctrl و Alt و Delete) میتوانید وضعیت استفاده برنامه ها از سخت افزار (Ram – Cpu – Hard Disk – Network) سیستم را بررسی نمایید.  6): برروی لپ‌تاپ خود، از یک درایو SSD استفاده کنید.اگر لپ‌تاپ شما هنوز از هارددیسک‌های مکانیکی استفاده می‌کند، پیشنهاد می‌دهیم که یک SSD را برای آن مدنظر داشته باشید. استفاده از SSD به شدت مصرف شارژ باتری را کاهش می دهد. 7):  هارددیسک خود را Defragment نمایید.همانطور که میدانید اطلاعاتی که ما روی هارد ذخیره می کنیم به صورت متوالی فضای هارد را اشغال نمی کنند، علاوه بر این با پاک کردن اطلاعات از فضای هارد باعث ایجاد شکاف هایی بین نواحی اشغال شده می شود که همین امر با گذشت زمان نه تنها موجب کند شدن سیستم می شود بلکه موجب کاهش شارژ باتری گردد، زیرا مجبور است برای بازیابی و دریافت اطلاعات روی هارد، کارکرد بیشتری داشته باشد. شما می توانید اطلاعات ذخیره شده هارد را کنار هم بچینید بدون اینکه گپی (Gap) میان آنها باقی مانده باشد و این کار را با ابزار داخلی ویندوز که Defragment نامیده می شود می توانید انجام دهید.برای دیفرگ کردن هارد خود در ویندوز ۱۰ ، ۸ و ۷ تقریبا مراحل یکسانی وجود دارد و این ابزار داخلی ویندوز در تمامی نسخه های این سیستم عامل یکسان است. برای شروع در کادر جستجوی منوی Start عبارت optimize یا Defrag را تایپ کنید و از نتایج نمایش داده شده ابزار Defragment and Optimize Drives را انتخاب نمایید.درایو مورد نظر خود را انتخاب کنید و دکمه Analyze را کلیک کنید. توجه داشته باشید اگر هارد شما SSD باشد این گزینه خاکستری است و برای شما غیرقابل می باشد، زیرا ویندوز هر ماه بطور خودکار این عملیات را انجام می دهد.8): مراقب حرارت لپ‌تاپ خود باشید.داغ شدن لپ تاپ ها یکی از دغدغه ی اصلی اشخاصی است که در طول روز استفاده ی زیادی از آن دارند. گرما، تاثیر زیادی بر کاهش طول عمر لپ تاپ دارد و بیشترین استهلاک را برای قطعات داخلی به همراه دارد. مطمئن شوید که دریچه‌های هوای لپ‌تاپ‌تان، به خوبی کار کند . بالا بودن درجه حرارت داخل لپ‌تاپ، باعث خواهد شد تا سیستم‌ خنک‌کننده داخلی لپ‌تاپ برای سردکردن قطعات بیشتر، تلاش نماید و به همان میزان شارژ بیشتری مصرف می شود.امروزه  راه حل هایی از جمله فن های خنک کننده، واتر کولرها، کول پدها، هیت سینک ها و … برای این مشکل تعبیه گشته است. سایر مقالاتعمر باتری لپ تاپ من چقدر است؟آشنایی با کیبورد لپ تاپ کاهش سروصدای فن لپ تاپ5.0
محصول مورد نظر با موفقیت به سبد خرید شما اضافه گردید